X
تبلیغات
زولا

تقویت حافظه با گوش دادن به تلاوت قرآن

محمد نوید نوبری 23 مرداد 1393 - ساعت 00:56 چاپ مطلب - بازدید

همواره حافظه یکی از مهم ترین پارامترهای موثر در زندگی روزمره انسان مدرن امروز می باشد و بهبود آن می تواند تاثیر بسزایی در بهبود زندگی فرد داشته باشد. روانشناسان روش های متفاوتی را برای تقویت حافظه در سال های اخیر ارائه نموده اند.

 


در حالیکه مطالعات زیادی در باره تاثیر موسیقی بر روی حافظه صورت گرفته است تحقیقات اندکی در مورد تاثیر قرائت قرآن بعنوان یک موسیقی ریتمیک برای افزایش عملکرد حافظه صورت گرفته است. تحقیق اخیر تاثیر قرائت قرآن بر روی حافظه دانش آموزان را مورد بررسی قرار می دهد. روش تحقیق بر اساس آزمایش بر روی گروه های پیش آزمون، پس آزمون و کنترل بوده است. مدرسه ای به صورت اتفاقی انتخاب گردیده و موضوعات فوق الذکر به صورت اتفاقی در بین دانش آموزان دختر کلاس پنجم تقسیم شده است. برای آزمودن حافظه گروه ها آزمایش های Wechsler's digit span و جایگزینی الفبا (ورژن 4) بر روی گروه ها انجام شده است. ابتدا هر دو آزمون را به دانش آموزان دادیم و سپس با استفاده از هدفون قرآن برای دانش آموزان به مدت 15 دقیقه تلاوت گردید، نهایتا آزمون ها یک بار دیگر انجام شد. این ازمون ها برای گرئه کنترل با این تفاوت که برای آنها هیچ صدایی پخش نشده بود نیز انجام گرفت. گروه کنترل هیچ گونه پیشرفتی بر روی حافظه آنها مشاهده نشد. داده ها از طریق آزمون T تحلیل گردید. (عاطفه حجتی و همکاران 2014)توجه به فاکتور مهم تقویت حافظه در دانش آموزان برای تقویت فرآیند یادگیری آنها بسیار اهمیت دارد. روش های متفاوتی در این زمینه در نظر گرفته شده است اما نمی توان همه ی آنها را برای تمام دانش آموزان در رده های سنی مختلف اجرایی نمود با این وجود با گوش دادن به قرآن به مدت 15 دقیقه در روز بدون استفاده از هیچ مهارت یا تمرین دیگری می تواند حافظه دانش آموزان را تقویت نمود. بنابراین پیشنهاد می شود که مدیران مراکز آکادمیک و مدارس از این روش برای تقویت حافظه دانش آموزان استفاده نموده و دستاورد های آن را مشاهده نمایند.


  مقاله را می توانید از لینک زیر دانلود نمایید.

Effectiveness of Quran Tune on Memory in children(Procedia - Social and Behavioral Sciences)

منبع: حجتی، عاطفه و همکاران 2014، تاثیر صدای قرآن بر روی حافظه کودکان ، چهارمین کنفرانس جهانی روانشناسی، مشاوره و راهنمایی، 114: 283-286.

نظرات (1)
23 مرداد 1393 ساعت 10:36
سلام وبلاگ جالبی داری وقت داشتی به کلبه من هم سربزن ودرمورداشکالات وبلاگم بنویس زودبیا منتظرتم مرسی بااای
عـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــلــــــــــــــــــــــــــــی
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام خیلی خیلی ممنونم.
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد